Basında Biz

kadın gözüyle

 Kadın örgütleri biraraya geldi; "Erkek devlet andropoza girdi"

Kadın örgütleri biraraya geldi; "Erkek devlet andropoza girdi"
Tarih: 18.2.2015 16:01:52 / 16 okunma / 0 yorum

 

İlhan PARÇALI/İSTANBUL,(DHA) Kadın örgütleri, her geçen gün artan kadın katliamlarının sorumluluğunu, “kadın erkek eşitliğini” reddeden, “kadınların erkeğin mülkü olduğu” görüşünü toplumda yaygınlaştırmaya çalışan siyasi anlayış olduğunu, açıkladı.

 

Önceki gece TBMM’de Sebahat Tuncel’in AKP’liler tarafından saldırıya uğramasını da kınayan kadınlar “Kadına şiddeti teşvik eden bu zihniyete karşı mücadele etme kararını” tekrarladı

Aralarında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uçan Süpürge, Mor Çatı, KADER, Kadın Partisi, İzmir Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Grubu, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği, Kadın Haklarını Koruma Derneği, Eşit Yaşam Derneği ve Sosyal Dönüşüm Vakfı Girişimi temsilcileri, yıllarını kadın mücadelesine vermiş olan kadın öğretim üyeleri ve aktivistler İstanbul’da bir araya geldi.
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun çağrısı ile Sosyal Dönüşüm Vakfı Girişimi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, “Son yıllarda katliama dönüşen kadın cinayetleri başta olmak üzere kadın haklarına yönelik her türlü saldırı” ele alındı. Toplantının ardından yapılan açıklamada “Erkek devlet andropoza girdi. Bu andropozlu kocadan boşanacağız. Kadınları eşit yurttaş olarak gören bir topluma evrileceğiz” dendi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan SDV Girişimi Sözcüsü Gamze Akkuş İlgezdi , “Nefsine hakim olamadığı için kadınları örtünmeye zorlayan, kadına sesli gülmeyi yasaklayan, mahallelerimize namus bekçileri diken, kadını eve kapatmaya çalışan zihniyet ülkenin üzerine kara bir bulut gibi çöktü. Çökmeye de devam ediyor. Büyük bir güç, bizi ortaçağ karanlığına doğru çekerken, tüm kurumlarımızı, tüm kazanımlarımızı, tüm değerlerimizi aşındırıyor, törpülüyor ve yok ediyor. Bu yolun sonu, önce biz kadınlar, sonra tüm toplum için büyük bir karanlık” dedi.
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığını belirterek şunları söyledi:
“Tecavüze uğrayan kadını çocuğunu doğurmaya zorlayan siyasi anlayış sokakta şiddeti ve tecavüzü teşvik etmektedir. Bu cinayetlerin birinci dereceden sorumlusu siyasi iktidardır. Bu toplumun erkeklerine, devletin tüm kurumları, annenin diz kapağından tahrik olman normal, dokuz yaşındaki kız çocuğuyla evlenebilirsin, tecavüz ettiğin kadın senin çocuğunu doğurmalı, mesajını veriyor. Şimdi Özgecan’ın arkasından döktükleri gözyaşlarına inanmamızı bekliyorlar” diye konuştu.

Eski KADER başkanı Çiğdem Aydın ise konuşmasında yaratılan şiddet ortamının sorumluluğunun siyasi iktidara ait olduğunu belirtti. Çiğdem Aydın “ Erkek devlet andropoza girdi, bu andropozlu kocadan boşanacağız” dedi. Toplantıya katılan kadınlar Aydın’ın sözlerini alkışlarla karşıladılar.

(FOTOĞRAF)

 

 
 

Kadının adı yok

 

DÜNYA

'Kadının hayatı yok'

Özgecan cinayeti Türkiye’de dikkatleri bir kez daha kadın cinayetlerine çekti. Türkiye’nin her yerinde kadınlar, bu cinayetleri önlemek için sokaklarda.

Hükümet, kadına karşı şiddetin önlenmesi için yeni bir eylem planı üzerinde çalışsa da, kadın derneklerinden “Mevcut yasalar doğru düzgün uygulansın. Türkiye’de kadının hayatı yok” çağrısı yükseliyor.

Mersin’de Özgecan isimli genç kızın oğul tarafından tecavüze yeltenildikten sonra babanın da yardımıyla hunharca öldürülmesine protestolar tüm Türkiye’ye dalga dalga yayıldı. Mersin’de 15 bin kadının kadına karşı şiddet için sokaklara dökülmesini, İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere büyük, küçük tüm kentlerdeki protestolar izliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kadına uzanan eller kırılacak” mesajıyla öfkeli kadınları, aileleri yatıştırmaya çalışsa da, tüm kadın örgütleri hükümet gerçekten ‘somut adım’ atana kadar sokaklarda eylemlerini sürdürme kararı aldı. Ve bu kararın ardında hükümete tek bir çağrı var: Mevcut yasalar uygulansın. Şiddetin yargıdaki karşılığı ‘indirim’ olmasın.

Bir yılda 294 cinayet

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Deutsche Welle’ye “Türkiye’de neden kadına yönelik şiddet bitmiyor” sorusunu yanıtlarken, “Çünkü siyasi zihniyet sürekli şiddeti körükleyen açıklamalar yapıyor” diyor. Güllü, Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanının “Kadın-erkek eşit değildir” diyerek Anayasa’nın 10. Maddesini ihlal ettiğini öne sürerken, “Bir başbakan yardımcısı çıkıyor, kadının kahkaha atmasının erkeğe davet olduğunu söylüyor. Bir bakan çıkıyor, kadının kariyerinin çocuk yapmak olduğunu dile getiriyor. Bir din adamı çıkıyor; 6 yaşındaki kızlarla evlenilebileceğini iddia ediyor. İşte bu söylem, toplumdaki tüm şiddetin daha çok kadına yönelmesine neden oluyor.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Türkiye’nin de içinde bulunduğu uluslararası topluluğun İstanbul Sözleşmesi’ne imza attığını ancak Türkiye’nin bu sözleşmenin hiçbir maddesini uygulamadığını anlatan Güllü, “Milli Eğitim Bakanlığı, bu sözleşme gereğince cinsiyet eşitliğini müfredata alacaktı, almadı. Şiddet uygulananlara ceza indirimi olmayacaktı ancak Türkiye’de sürekli bununla karşılaşıyoruz. Ne yazık ki Türkiye’de kadının hayatı yok. Kadına karşı devletin uyguladığı bir şiddet olduğunu söylemekten yorulduk artık” yorumunu yapıyor.

Türkiye’de 2014’te 294 kadının cinayete kurban gittiğini hatırlatan Güllü, bu kadınların yüzde 80’inin ayrılmak istediği eşi ya da boşandığı eşi tarafından öldürüldüğünü söylüyor. “Kadının kürtajı, mini eteği, çocuğu, boşanması sürekli devlet yetkililerinin dilinde anlamsızca dolaşıyor” diyen Güllü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la iletişim kuramadıklarından da yakınıyor. Güllü, “Türkiye’nin 186 noktasında irtibat noktamız, 50 bin üyemiz var. Bundan böyle sokaklardan çekilmeyeceğiz. Mevcut yasalar uygulanana kadar sokaklarda olacağız” diyor.

“TCK'ya bir madde eklesinler”

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kurucusu Canan Arın, Deutsche Welle’ye “Hükümet; kadına karşı şiddeti çözebilir” mi sorusunu yanıtlarken, “Çözemez, çünkü hükümetin bu yönde bir iradesi yok. Eğer çözmek istiyorsa, bizi inandırsın” diyor. Arın, hükümetten gelen her açıklamada bireyden, kadından çok önemli olanın aile olduğu vurgusunun öne çıktığına dikkat çekerken, “Bugün Özgecan için ağlayan, sızlayan hükümet timsah gözyaşları dökmektedir. Kendisinden beklenen adımları hiçbir zaman atmamıştır” yorumu yapıyor. Canan Arın’ın, “Hükümetten ne istiyorsunuz” sorusuna yanıtı da şöyle:

“Tacizcileri, şiddet uygulayanları asın, tecavüzcüleri hadım edin demiyoruz. Türk Ceza Kanunu’na bir madde eklesinler ve desinler ki; -şiddet, tecavüz, taciz olaylarından ceza alanlara kesinlikle indirim yapılamaz. – Beklediğimiz budur. Oysa ülkemizde hükümet de, yargı da şiddet yanlılarına çalışıyor. Hükümet, dursun ve düşünsün, kadınlar neden sokaklarda diye. Bardak taştı artık, kadınlar sokaklardan çekilmeyecek. “

Avrupa da takipte

Özgecan cinayeti Avrupa’nın da gündeminde. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Eşitlik Komitesi başkanlığına seçilen Gülsün Bilgehan, Deutsche Welle'ye Türkiye’de kadına karşı şiddetin boyutlarının bundan böyle daha gündemden düşmesinin mümkün olmadığını söylüyor. “Bu cinayetler yıllardır oluyor ama masum bir genç kız, bir baba-oğul tarafından acımasızca öldürülünce Türkiye uyandı. Son 15 yıldır sürekli bu konuyu gündeme getiriyoruz. Evet, uluslararası bir sorun ama bu sorun Türkiye’de vahim bir hal alıyor” diyor. Bilgehan, “Avrupa’nın bile örnek aldığı yasalarımız var ama o yasalar uygulanmıyor. Kadını koruyan açıklamalar nedense cinayetlerden sonra geliyor. Hükümetten beklenen; anlık açıklamalar değil yasaları takiptir” mesajı veriyor.

Mersin’den İstanbul’a, Ankara’dan Diyarbakır’a tüm kadınların sokaklarda eylem yaptığını hatırlatan Gülsün Bilgehan, “Bu insanların ideolojik hiçbir yanları yok. Bu kadınlar, haklarını istiyorlar ve şiddete karşı çıkıyorlar. Türk halkı gerektiğinde sokağa çıkabiliyor. İşte Türkiye’de böylesi bir zamandan geçiyoruz. Bu noktadan sonra kadınları sokaklardan kimse alamaz. Hükümetin, kadınlarla işbirliği yapma zamanı gelmiştir” değerlendirmesinde bulunuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Hilal Köylü

ACİL YARDIM HATTI TKDF DE

 

Hürriyet gazetesinin aile içi şiddete dikkat çekmek ve mağdura destek olmak için başlattığı Acil Yardım Hattı bundan sonra Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) çatısı altında devam edecek.

HÜRRİYET gazetesi, ‘Aile İçi Şiddete Son!’ kampanyası çerçevesinde 2007 yılından bu yana işlettiği Acil Yardım Hattı’nı Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) devretti. 7’si uzman psikolog, 1’i avukat olmak üzere 10 kişilik ekipten oluşan Acil Yardım Hattı, şiddet gören kadın ve çocuklara destek olmaya bundan böyle TKDF’yle devam edecek. Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Acil Yardım Hattı’nın bugüne kadar binlerce şiddet mağduruna destek verdiğini ve bir sistem oluşturarak bu işin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğini belirtti.

7 YIL SÜRDÜ

“Aslında, farkındalığı artırmak ve yol göstermek amacıyla 1 yıllık bir pilot proje olarak başlamıştık. Ancak giderek artan şiddet vakalarının yakıcılığı ve uygulamadaki aksaklıklar nedeniyle bir türlü bırakamadık, 7 yılını tamamladık. Ancak bu bir medya kuruluşunun sonsuza kadar yürüteceği bir görev değil. Devlet-sivil toplum işbirliğinde sistematik olarak yürütülmesi gereken bir sorumluluk. O yüzden artık işin asıl sahibine, sivil topluma devrinin zamanı çoktan gelmişti” diyen Vuslat Doğan Sabancı, hattı gönül rahatlığıyla TKDF’ye devrettiklerini, federasyonun bu görevi en iyi şekilde yürüteceğinden emin olduğunu belirtti. 

‘İYİ BİR ÖRNEK’

TKDF Başkanı Canan Güllü de 1976 yılında kurulan federasyonun sosyal sorumluluk çalışmalarına çok önem verdiğini, Hürriyet’in Acil Yardım Hattı’nın da Türkiye’de alanındaki en iyi örnek olduğunu söyledi. Bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla çok önemli bir açığı kapatan Acil Yardım Hattı’nı federasyona emanet ettiği için Hürriyet’e teşekkür eden Güllü, “Bu önemli sorumluğu layıkıyla yerine getirmeye çalışacağız. Bunu da ancak Hürriyet gibi duyarlı özel sektör kuruluşları, devlet ve sivil toplum kurumlarının desteğiyle yapabiliriz” dedi.

42 bin 240 kişi aradı

Acil Yardım Hattı 15 Ekim 2007 ve 1 Şubat 2015 tarihleri arasında 42 bin 240 çağrı aldı. Hat, 15 bin 674 şiddet mağduruna destek oldu. 
Arayan her 5 mağdurdan 2’si fiziksel şiddetten şikâyet ederken, bunların yarısına yakını fiziksel şiddetin yanı sıra bir ya da birkaç başka şiddet türüne de maruz kaldığını belirtti. 
Mağdurların yüzde 91.4’ü kadın, yüzde 3.7’si çocuk, yüzde 4.9’u erkek, destek alanların yaş aralığı ise 1–95’ti. 
Arayan kadınların yüzde 68.06’sı eşinden şiddet görüyordu. 
2 bin 148 hayati tehlike içindeki acil vakaya destek olan Acil Yardım Hattı, Türkiye’nin 81 ilinden ve 17 farklı ülkeden arandı.

 

BASINDAN SEÇMELER

 

Kadın Dernekleri Federasyonu: Kadın bedeni ağza alınmaması gereken bir tabu mu?

Akp ve Mhp cumhuriyeti zedeliyor.

81 ilden 81 kadın CEDAW için eğitilecek

Kadın örgütlerinden Şahin'e üç uyarı

Soma için Kadın İnsiyatifi: Her afet sonrası kadınlar ihmal edilmektedir

Çocuklarımızı şehit vermek için doğurmuyoruz

TKDF'den Arıtman yorumu

Kadınların hükümetten beklentileri

Kızların eğitimi için yeni yol haritası

Kadın Cinayetleri Ne Kadar Arttı?

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'da "kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun yetersiz!' dedi.

TKDF Başkanından projelerimize ziyaret.

Ankara çıkarması - KASAİD Çorlu

İş hayatında kadının gücü artacak.

Ankara - Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü

Soma için Kadın İnisiyatifi: Her afet sonrası kadınlar ihmal edilmektedir

KASAİD Antalya - CEDAW

Haydi kızlar okula ama.

Yargıtaydan ayrılan kocaya ev işi tazminatı

TKDF Başkanı, Orion AVM'de konferans verdi.

İntihar değil, Cinayet!

Bir kadın tanıdım... Ve...

Setting aside differences key to success in women's rights activism.

Kadınlar meclisi inletecekler.

Değişim yaratmaya İzmir'den başlattılar.

TKDF: Ekonomik kriz kapıdayken türban gereksiz, zamansız ve yapay bir tartışma.

Çocuklarımızı şehit vermek için doğurmuyoruz 

TKDF'den erkeklere çağrı

TKDF'nin değişim yarat kampanyası

Kadın aktivistler Soma'ya gidiyor

İlk Türkiye ensest atlası çıkarılıyor | Meral Tamer

Ruhat Mengi'den kadınlara çağrı - GazeteA24

Kadınlardan eşitlik buluşması

Yargıtay boşanırken kocaya ev işi tazminatı kararı kadınları kızdırdı

TKDF'den Dünya Kadınlar Günü açıklaması - sirnakhaber.com

Activist Güllü: Incest a taboo issue no one wants to talk

Kadın eserleri kütüphanesi ve bilgi merkezi vakfı - kadineserleri.org

Bittersweet poll victory for women - hurriyetdailynews.com

Kadınlar meclisi inletecek! - muhalifgazete.com

İlk Türkiye ensest atlasının çıkarılması

Bütün illerden kadınlar eşitlik için buluşuyor

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu - hayatimdegisti.com

7 partiden 3 bin 347 kadın aday

Ruhat Mengi - Analar ağlıyor. Hem de nasıl!

Kabinede kadın bakan görmek istiyoruz

Habertürk media sparks outrage over woman's murder photo in Turkey

Kadınlar meclisi inletecekler!

Kadın örgütleri Soma için birleşiyor - Uçan Süpürge

Türkiye'de kadınlar için dev proje!

Türk Kadınlar Konseyi Ankara

Kadın Haberleri - Türk Hukuk Sitesi

Cumhuriyet Gazetesi - Konya'da 'Değişim Yarat' semineri

İsrail'le savaş bize kazandıracak mı - Ruhat Mengi

Von Susanne Güsten, Istanbul: Revolution von oben - Politik Nachrichten

Erdogans "Revolution" lasst Türkei international auftrumpfen

Eine türkische Balkonrede

Türkei: Aus Frust im Job die Frau verprügelt

Haydi kızlar okula ama...

Çocuk geline, çocuk anneye, çocuk işçiye hayır! - Te Bilişim

Kadıneli Haber

81 ilden 600 kadın eşitlik için Ankara'da buluştu

Çocuk geline, çocuk anneye, çocuk işçiye hayır!

14 Aralık Kadın Aile Çocuk Bülteni - Ruhsal Demirel

17 Şubat Basın Çağrısı

Devletin korumadığı Paşalı davası başladı - www.etha.com.tr Bianet :: Ayşe Paşalı Davası Başladı - Bianet

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

5 Aralık basın duyurusu

 BASIN DUYURUSU

 

 

Bugün 5 Aralık 2014. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 80.yılı.

 

Kadınların 19 y.y.da başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucunda bir   çok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir

 

Vatandaş olarak kabul edilmek  , yönetenleri seçebilmek ve yönetime aday olabilmek anlamındaki bu kanun çok önemlidir.

 

 

1935 seçimlerinden bu yana parlamentoya 333 kadın seçilmiş

90 yıl boyunca .

 

2 Valimiz olmuş bu süre zarfında.

3 Büyükşehir belediye başkanımız.

1 Müsteşarımız

 

Az sayıda hükümetlerde kabinede 1 bakanımız olmuş toplasanız

onlar da bir elin parmağını geçmez sayıda.

 

Daha fazla rakama gerek yok.

 

Kamuda, yerelde ve özel sektörde karar mekanizmalarında kadın yok.

 

Bu nedenle de kadının adı hala yok.

 

Görünüşe  göre olmayacak ta devletin zirvesi hukukta ki eşitliği görmezden geldiği ,siyasi partiler aday göstermediği sürece.

 

Ama bizler mücadeleye devam edeceğiz.Bir 80 yıl daha beklemeye  tahammülümüz yok.

 

 

 

Canan GÜLLÜ
Başkan

 

 BASIN DUYURUSU

 

 

Bugün 5 Aralık 2014. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 80.yılı.

 

Kadınların 19 y.y.da başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucunda bir   çok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir

 

Vatandaş olarak kabul edilmek  , yönetenleri seçebilmek ve yönetime aday olabilmek anlamındaki bu kanun çok önemlidir.

 

 

1935 seçimlerinden bu yana parlamentoya 333 kadın seçilmiş

90 yıl boyunca .

 

2 Valimiz olmuş bu süre zarfında.

3 Büyükşehir belediye başkanımız.

1 Müsteşarımız

 

Az sayıda hükümetlerde kabinede 1 bakanımız olmuş toplasanız

onlar da bir elin parmağını geçmez sayıda.

 

Daha fazla rakama gerek yok.

 

Kamuda, yerelde ve özel sektörde karar mekanizmalarında kadın yok.

 

Bu nedenle de kadının adı hala yok.

 

Görünüşe  göre olmayacak ta devletin zirvesi hukukta ki eşitliği görmezden geldiği ,siyasi partiler aday göstermediği sürece.

 

Ama bizler mücadeleye devam edeceğiz.Bir 80 yıl daha beklemeye  tahammülümüz yok.

 

 

 

Canan GÜLLÜ
Başkan

 

 

1976 Yılında Kurulan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun temel amacı "Kadının kalkınması yoluyla toplumun maddi ve manevi kalkınması için çalışmak ve bu konuda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak"dır. Ve 43 yıldır bu temel amaçla çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim Bilgilerimiz

Küçükesat Akay Cad. 15/2 06660 Ankara - Türkiye

+90 (312) 417 26 04

[email protected]