İstanbul'da stajyer bir avukat, Scotty sürücüsünün cinsel saldırısına uğradığını iddia etti. Konuya ilişkin açıklama yapan Scotty, sürücünün hesabının kapatıldığını duyurdu.

 İstanbul Barosu'na bağlı 24 yaşındaki stajyer bir avukat, motorlu servis uygulaması "Scotty" sürücüsü tarafından cinsel istismara uğradığını açıkladı. İstismarcı olduğu iddia edilen şüpheli, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Avukat, sosyal medyadan yardım istedi. Devreye Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu girdi ve ilgili bakanlıklara çağrı yaptı. Olaya ilişkin açıklama yapan Scotty, genç kadının şikayetinin ardından sürücünün hesabının kapatıldığını duyurdu.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden hesap açan bir kadın, 28 Nisan akşamı Scotty adlı uygulamadan çağırdığı motosiklet sürücüsü tarafından cinsel tacize maruz kaldığını açıkladı.

BAKANLIĞA ÇAĞRI YAPILDI

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de olayın ortaya çıkmasının ardından devreye girdiklerini açıkladı. Güllü, genç kadına psikolojik destek sağlayacaklarını, İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve İstanbul Emniyetine genç kadının korunması için bildirim yapıldığını aktardı. Güllü, "Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İçişleri ile Adalet Bakanlığının acilen devreye girmesini talep ediyoruz" dedi.

"İSTİSMARA UĞRADIM"

Kamuoyuna destek çağrısı yapan hesaptan yaşananlar şöyle anlatıldı:

"Ben 24 yaşında bir kadınım ve İstanbul Barosu'na kayıtlı stajyer avukatım. 29 Nisan gecesi Scotty isimli mobil aplikasyondan çağırdığım bir motosiklet sürücüsü tarafından istismara uğradım. Bu olayı duyurmak ve gerekli kamuoyunu oluşturmak istiyorum çünkü ben hukuksal yollara çok daha kolay başvurabilecek konumda ve farkındalıktayım ama eminim bu olayı yaşayıp elinden bir şey gelmeyenler ve normalize edenler oldu."

"ALKOL İÇİLMİŞTİ"

"29 Nisan'ı 30 Nisan'a bağlayan gece 01:00 sularında Scotty'den aracı çağırdım. Bunun öncesinde iş yemeğindeydim ve bu yemekte alkol içilmişti. Arkadaşlarım ile yemek yenilen mekandan çıkıp birlikte taksi ile Beşiktaş'a geldik. Daha önce sık sık kullandığım Scotty beni güvenli bir şekilde evime ulaştırabilirdi. Hiçbir sorun yaşamamıştım o güne kadar. Sonrasında arkadaşımın tanıklığında gelen araca bindim. Anadolu Yakası'nda bulunan evime gidecek şekilde konumu işaretledim."

"UYANDIĞIMDA ÇIPLAKTIM"

"Bundan sonraki ilk sahne benim için 06.00-07.00 saatleri arasında gözümü daha önce hiç bulunmadığım bir evde açmam oldu. Yanımda da hiç tanımadığım biri yatıyordu ve üzerimde yalnızca külotum olacak şekilde çıplaktım. 'Ben neredeyim, sen kimsin?' şeklinde sorarak kalktım. Yanımdaki şahıs da hemen uyandı. Bana dün gece Scotty ile beni getirirken birkaç kez düşme tehlikesi geçirdiğimi, öyle olunca evine getirdiğini ve sonuç olarak cinsel bir yakınlaşma olduğunu söyledi."

"REGL OLDUĞUN İÇİN BİR ŞEY YAPMADIK"

"'Zaten regl olduğun için bir şey yapmadık' dedi. Bu anın benim için ne kadar travmatik ve acı olduğunu anlatamam. İstismar edildiğimi anladığım o an mahvoldum. Fakat şahıs çok rahattı. Bunu çok normal karşılıyordu. Güvenli alanıma geçene kadar tepki göstermedim hiç bilmediğim bir konumda olduğum için beni yaşadığım semte bırakmasını istedim. Bıraktıktan sonra yüzüne dikkatlice baktım hatırlayabilmek için."

KIYAFETLERİ YIKAMADI

"Evime geldiğimde vücudumda bir şey olup olmadığını kontrol ettim, yakın arkadaşlarıma durumdan bahsettim. Çevremdeki avukatlarla konuştum. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini araştırdım. O gün giydiğim elbise ve iç çamaşırı yıkamadan bir poşete koydum."

ŞÜPHELİ İFADEYE ÇAĞRILDI

"Kişiyi önce daha fazla yolculuk yapmaması için Scotty'ye şikayet ettim. 1 Mayıs sabahı da Emniyet Şubesi'ne gittim. Olayın gerçekleştiği yerdeki şubeye yönlendirildim. Burada 5-6 farklı polis memuruna olayı anlattım. Şahsın yaşadığı yeri ve kimliğini tespit etmeye çalıştık. Şahıs aynı gün içinde tespit edildi ve ifadeye çağrıldı. Ben de detaylıca şikayetimi sundum. Bir gece nezarethaneye alınan şahıs bugün adliyeye sevk edildi ve ben bunun olması için 24 saat uğraştım."

"KORKUNÇ BİR ANDI"

"2 farklı hastanede farklı iç muayeneler oldum. Elbisem ve iç çamaşırımı incelenmesi için teslim ettim. Defalarca kez olayı anlattım ve kişiyi tekrar yüzünü görerek teşhis ettim ki bu çok korkunç bir andı benim için."

"ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI"

"Daha sonra avukatlarım ile iletişime geçtim ve adliye sürecini takip ettik. Şahsın beni işaretlemediğim konuma rızam dışında götürdüğü açık olmasına ve cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakılma şikayeti ile başvurmama rağmen ve hatta savcı tutukluluk istemiyle mahkemeye sevk etmesine rağmen hakim adli kontrol şartıyla serbest bıraktı."

FİRMADAN AÇIKLAMA

Olayın kamuoyuna yansımasının ardından iddiaların hedefindeki ismin çalıştığı firmadan açıklama yapıldı. Scotty'den yapılan açıklamada, sürücüleri denetimlerden geçerek işe alındığı belirtilerek, genç kadının şikayetinin ardından sürücünün hesabının kapatıldığı belirtildi.

İşte Scotty'nin açıklaması;