“Asla yalnız yürümeyeceksin” isimli sergi açıldı

“Asla yalnız yürümeyeceksin” isimli sergi açıldı

Aydın Kadın Haklarını Koruma Derneği ve kadın ressamların “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” isimli resim sergisi açılışı bugün yapıldı. Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ressamlar, toplumun kanayan yarası olan kadına şiddeti konu alarak yaptığı...

Aydın Kadın Haklarını Koruma Derneği ve kadın ressamların “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” isimli resim sergisi açılışı bugün yapıldı.

Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ressamlar, toplumun kanayan yarası olan kadına şiddeti konu alarak yaptığı eserleri vatandaşlarla buluşturdu. Kadının, tüm eserlerin ana noktası olduğu, 32 kadın 1 erkek olmak üzere toplam 33 ressamın katılım gösterdiği sergiye, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Habibe Gürer, ressamlar ve sanatçılar katıldı.

“Şiddeti özümsememeliyiz”

‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin’ isimli resim sergisinin planlamasına 3 ay önce başladıklarını belirten Aydın Kadın Haklarını Koruma Derneği Başkanı Habibe Gürer, mücadelelerine destek bulmak için var güçleriyle çabaladıklarını dile getirdi. Başkan Gürer “Resim sergisi projemizi 3 ay önce başlattık. Sağ olsun kadın ressam arkadaşlarımız hiçbir zaman bizi geri çevirmediler. Bizim için kadını çizdiler. Biz de bundan çok memnun olduk. Toplum olarak şiddeti özümsememeliyiz. Dernek olarak 2020 yılını kadına yönelik şiddetle mücadele yılı olarak belirledik. Toplumun her kesiminden mücadelemize destek bulmak için çalışıyoruz. Bugün burada oluşan kalabalık bize doğru yolda olduğumuzu hissettirdi. Geldiğiniz için de çok teşekkür ederim. Vali Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Salonunu bizlere açan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’a, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin’e, sponsor şirketlerimize ve ressamlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Teşekkür etti

Sergide açıklamalarda bulunan Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, bu tarz aydınlatıcı etkinliklerin sayılarının artmasını beklediklerini ifade etti. Kaymakam Şahin, “Bugün çok güzel bir etkinliğin açılışında beraberiz. Kadınlarımızla beraber çalışıyoruz. Onlara yardımcı olmaya gayret gösteriyoruz. Bizler kamu olarak kadın cinayetlerini ve kadına karşı şiddeti sıfıra indirmek için var gücümüzle etkili olmaya çalışıyoruz. Tabi ne kadar çaba göstersek de sıfıra indiremiyoruz. Ümidimiz hiçbir kadının şiddet görmemesidir. Sergide emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Üzerimize düşen neyse hazırız”

Söyleyecek sözü ve aklı olmayanın ancak şiddete başvurabileceğini iddia eden Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, kadına şiddet konusunda duyarlılık gösteren herkese teşekkür etti. Ömer Faruk Günay, “Çok verimli bir sergi olacağını düşünüyorum. Kaymakam Bey ve şahsım bu etkinliğe katılarak hem sanat ve sanatçılarla birlikte olmak hem de kadına yönelik şiddette üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmek için hazır olduğumuzu sizlere göstermek adına yanınızdayız. Cinsiyet ayrımı yapmadan durumlara insan hakları kapsamında yaklaşan biriyim. Gönlüm hiçbir konuda şiddete başvurulmasından yana değildir. Zaten ben söyleyecek sözü ve aklı olanın şiddete başvurmayacağını düşünüyorum. Bir yanda hala kadına şiddet uygulayan bir toplumuz diğer yanda kadınların muhteşem sanat eserlerini görüyoruz. Bu konuda duyarlılık gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Sergide en çok dikkat çeken eserlerden biri de Gazeteci Fatma Yazıcı’nın fırçasından çıkan 2018 yılında En İyi Çerçeve Tasarımı ve En İyi Konu dalında ödül alan resmi oldu.

 

Kaynak: https://www.kent09.com.tr/asla-yalniz-yurumeyeceksin/