Barolardan toplumsal destek talebi: Yıkıldığımızda herkes kimsesiz kalacak

Barolardan toplumsal destek talebi: Yıkıldığımızda herkes kimsesiz kalacak

 

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek yasal düzenlemeye karşı 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan vererek toplumsal destek talep etti. “Bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan her vatandaşa tarihi bir çağrıdır” diye başlayan ilan metninde, “Barolar “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır” denildi.

Barolar daha önce engellenmeye çalışıldıkları Ankara'da 'Savunma Mitingi'ne hazırlanıyor.

     

ANKARA – AK Parti’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklifine karşı aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan verdi. 78 baronun katıldığı açıklamada, Erzincan ve Elazığ baroları yer almadı..

 

Söz konusu düzenlemenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını ve bu yasaya karşı çıkma sebeplerini anlatan barolar, gazetelere verdikleri ilan metninde, “Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir” denildi.

‘CÜBBESİ DÜĞMELİ TOPLULUKLAR YARATACAK’

Baroların bölünmesine, parçalanmasına karşı toplumdan destek talep eden 78 baro, ilan metninde şu ifadelere yer verdi:

“Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.” (DUVAR)

 

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/29/barolardan-toplumsal-destek-talebi-yikildigimizda-herkes-kimsesiz-kalacak/?fbclid=IwAR0UjyLkRNFpzo5K06VQ4EcY4DRjtkuZbxFuLm68Wj1IIfokO2TSmLRhWq4