İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Kadın Hakları İçin Üç Protokol

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Kadın Hakları İçin Üç Protokol

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, üç kadın sivil toplum kurumu ile bir araya gelerek protokol imzaladı.

Kadına şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda etkin rol üstlenebilmek için bu alanda çalışan kadın kurumlarıyla işbirliği yapma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kadına yönelik şiddete karşı "Acil Yardım hattı"’nın görünür olması için iletişim araçlarıyla devreye girecek.

Diğer yandan üretici kadın emeğinin güçlendirilmesi için kooperatiflerin yaygınlaşmasına katkı sunacak. Kadın mühendislerin eğitim ve iş yaşamında destek olmak içinse “Beyaz Baretliler” kampanyasına yardım edilecek.

Şiddete Karşı Acil Yardım Hattı için İletişim Desteği

Soyer, ilk olarak Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile “Acil Yardım Hattı” protokolünü imzaladı. Bu kapsamda belediye, İzmir’de şiddete maruz kalan kadınların bu hattı arayarak destek alabilmesi için iletişim ve tanıtım kampanyalarına destek vererek farkındalık çalışmalarına katkı sağlayacak. Hattın numarası (0549 656 96 96) kısa zaman içinde kent içinde sokak panoları, sosyal medya ve diğer iletişim araçlarıyla duyurulacak.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile imzalanan diğer protokol ile birlikte, kadınların toplumsal cinsiyete duyarlı politikalarının, yerel kadın kuruluşlarının, üretici kadın kooperatiflerinin ve kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması ve desteklenmesine yönelik çalışmaların geliştirilmesi için işbirliği yapılmasını öngörüyor . 


Beyaz Baretli Kadınlar

Tunç Soyer’in imzaladığı üçüncü protokol ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi arasında yapıldı.

İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde okuyan genç kadınların mesleki açıdan donanımlı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı bilgi birikimine sahip olarak meslek hayatlarına daha özgüvenli başlamalarını sağlamayı ve eğitim hayatları boyunca destek olmayı amaçlayan “Beyaz Baretli Kadınlar Projesi”nin uygulanması yönünde işbirliği yapılacak.

Soyer: “Bu, uzun soluklu bir hikaye”

İmza töreninden sonra konuşan Başkan Soyer, Türkiye'de kadının gücünün en görünür olduğu kentin İzmir olduğunu söyledi ardından, “ Ben yapılan tüm çalışmaların Türkiye'yi, dünyayı değiştireceğine inanıyorum. Öte yandan bu, uzun soluklu bir hikaye. Birisini överken, 'adam gibi iş çıkardı' diyoruz. Bu, gerçekten değiştirmemiz gerektiren bir şey. Bununla ilgili kampanyalar da düzenlemeliyiz” dedi.

Şiddetsiz Kentler İçin Çalışacağız

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Canan Güllü ise Soyer’ e teşekkür ederek imzalanan protokolün belediyenin toplumsal cinsiyet eşitliği anlamında bir görev üstlendiğini söyledi.

Güllü,  “Bu, Türkiye'de yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi adına bir gayrettir. Biz de Türkiye'de şiddetsiz kentler oluşması adına çalışmaya devam edeceğiz." dedi. 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Gürkan Erdoğan da, “Çağdaş yaşamın içinde olan kadınların toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili yapılan çalışmalara katkı sağlamaları gerekiyor. Bu gelenek Türkan Saylan'dan beri devam ediyor. Bu meşale, yanmaya devam edecek” dedi. (İUE/EMK) 

 

 

Kaynak: http://m.bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/213762-izmir-buyuksehir-belediyesi-nde-kadin-haklari-icin-uc-protokol?fbclid=IwAR0kOK7PoMJeW--R7MqtfyXrrXn-drxFZYgmses3_xXugJ9ZOYJEYy8tlto