Hizmetler

Acil Yardım Hattı'nı bugüne kadar 57.912 kişi aradı. Sorunlarına çözüm adına hukuki ve psikolojik destek sağlandı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Kurumsallaşmış Sivil Toplum Örgütlerinin bir araya gelerek 1976 yılında kurmuş oldukları bir üst çatı örgütüdür.

Federasyonumuzun Üye derneklerinin tüm ülke sathına yayılmış şubelerinin yanı sıra ABD, Yunanistan, Japonya, Kanada, Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Fransa, Özbekistan, Afganistan, Kuzey Irak ve Ukrayna da temsilcileri bulunmaktadır.

Ulusal düzeyde Ege, Marmara, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Trakya bölgesinin yanı sıra çok önemsediğimiz Diyarbakır, İzmir, Antalya, Ayvalık Balıkesir gibi il ve ilçelerinde de temsilcilerimiz görev yapmaktadır.

En önemli çalışma alanımız Kadına şiddetin önlenmesi konusunda işletmekte olduğumuz Acil Yardım Hattı hakkında kısa bir bilgi notu aşağıya çıkarılmıştır.

Bizim için şiddet gören kadının öncelik olarak hayatta kalabilmesini sağlamamız gerekiyor. Bu süreçte öncelik bize acil yardım hattımıza ulaşması, sonrasında sırayla hukuka ve rehabilitasyona erişmesi sağlanmalı. Bu süreç tüm mağdurlar için geçerli.

Gizlilik esas olan Acil Yardım Hattı(AYH)  Federasyonumuza bağlı profesyonel bir organizasyon. İçinde çalışan arkadaşlarımız ücretli. Peki, hattımız nasıl işliyor.

Acil yardım hattımızın 0212 656 96 96 -0 549 656 96 96 numaralı telefonunu arayan kişilere  telefonun ucunda sosyal hizmetler ya da Psikolog cevap vermekte. İçinde bulundukları duruma göre tavır sergileyen arkadaşlarımız eğer vaka acil durum ise ikamet durumuna göre karakol ya da jandarma aranıp güvenlik kuvvetlerinin mağdura en erken şekilde ulaşmasını sağlıyor. Daha sonra duruma göre yapılması gereken işlemler bizim tarafımızdan kontrol sağlanarak takip ediliyor.

Vaka hane dışından biri tarafından bildiriliyorsa yönlendirme olay anı ise kolluk gönderiliyor anlık değil ise olay anında aramaları adına iletişim sağlanıyor.

Bireysel olarak arayan ve içinde bulunduğu durumu sorgularken haklarını öğrenmek adına arayanlara da bilgilendirme yapılmakta.

İstismar vakalarında ASPB dışında özel Psikolog ve Psikiyatrist arkadaşlarımızla iyileştirme ayağını oluşturuyoruz.

Acil YARDIM hattımıza gelen çağrılar;

01.05. 2020  itibarıyla

·         Gelen çağrı sayısı 70.098

·         Aile içi şiddetle ilgili yapılan arama sayısı 40.966

·         Acil vaka sayısı 3.312

·         Arayan saldırgan sayısı 878

Tüm illerden ve 25 farklı ülkeden (Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ) ve Kıbrıs’tan arama gelmiştir.

Aylık olarak acil yardım hattımızı kaç kişi aramış verileri her ay web sitemizde yayınlayarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Daha çok mağdura ulaşabilmek için, Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ve Çankaya, Seyhan, Edirne Çiğli Belediyeleri ile imzalanan protokollerle o il ya da ilçe sınırlarında da Acil Yardım Hattımızın tanıtımları bilboardlarla yapılmaktadır.

Acil yardım hattımıza Hürriyet Gazetesi, Doğan Holding, Doğuş Holding, Aygaz AŞ, Aras Kargo, Avon, Farmasi, Penti, Suteks, Accor Oteller Zinciri,   destekleyici oldular.

Ayrıca SEB GROUP kurumumuza mutfak eşyası bağışıyla sığınma evinden çıkan kadınlarımıza destek olmuştur.

Firmalardan bazıları toplu ödeme yaparak bazıları aylık destekle sosyal sorumluluklarını yerine getirmekte. Bazıları şiddet mağduru kadına istihdam sağlayarak ayrıca katkı sunmaktadırlar. Bizlerde bu bağışlarla hattımızda çalışan Profesyonel çalışanlara aylık ve özlük haklarını veriyoruz.

Tüm bunlardan ayrı bireysel bağışlarda bulunanlardan oluşan fon ile taciz, istismar, tecavüz mağdurlarına maddi yardım yapılmakta ve sosyal –kültürel açıdan moral isteklendirme, kira, okul, sağlık giderleri desteği yapılmakta.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile yapılan protokolle 80.000 takside üzerinde acil yardım hattının iletişim bilgilerinin bulunduğu stickerlar Hürriyet gazetesinin ayrıca destekleri ile basıldı ve taksilere yapıştırılması adına Taksiciler Federasyonuna teslim edildi.

İlke olarak siyasi tarafsızlık konusunda gerekli özeni göstererek çağdaş ve demokratik bir ortamın kadınların insan haklarından daha fazla yararlanacağı inancı içinde çalışmalarını yürütmektedir.

Acil Yardım hattı Protokolü imzalayan Belediyeler

·      Antalya Büyükşehir Belediyesi

·      Manavgat Belediyesi

·      Alanya Belediyesi

·      İzmir Büyükşehir Belediyesi

·      Çiğli Belediyesi

·      Ankara Büyükşehir Belediyesi

·      Çankaya Belediyesi

·      Seyhan Belediyesi

·      Edirne Belediyesi

·      İzmir Belediyesi

·      Sisli Belediyesi

·      Beylikdüzü Belediyesi

·      Kartal Belediyesi