Acil Yardım Hattı

Acil Yardım Hattı

"Gizlilik esas olan Acil Yardım Hattı(AYH)  Federasyonumuza bağlı profesyonel bir organizasyondur ve call  center olarak hizmet verir. Hat İçinde çalışan arkadaşlarımız ücretli. Peki, hattımız nasıl işliyor.

Acil yardım hattımızın 0212 656 96 96 -0 549 656 96 96 numaralı telefonunu arayan kişilere  telefonun ucunda Psikolog cevap vermekte. İçinde bulundukları duruma göre tavır sergileyen arkadaşlarımız eğer vaka acil durum ise ikamet durumuna göre karakol ya da jandarma aranıp güvenlik kuvvetlerinin mağdura en erken şekilde ulaşmasını sağlıyor. Daha sonra duruma göre yapılması gereken işlemler bizim tarafımızdan kontrol sağlanarak takip ediliyor.

Vaka hane dışından biri tarafından bildiriliyorsa yönlendirme olay anı ise kolluk gönderiliyor anlık değil ise olay anında aramaları adına iletişim sağlanıyor. Bireysel olarak arayan ve içinde bulunduğu durumu sorgularken haklarını öğrenmek adına arayanlara da hukuki ve kurumsal bilgilendirme yapılmakta, psikolojik destek sağlanmakta.

İstismar vakalarında Aile Bakanlığı dışında özel Psikolog ve Psikiyatrist arkadaşlarımızla iyileştirme ayağını oluşturuyoruz."

 

Acil YARDIM hattımıza gelen çağrılar;

01.05. 2020  itibariyle 

·         Gelen çağrı sayısı 70.098

·         Aile içi şiddetle ilgili yapılan arama sayısı 40.966

·         Acil vaka sayısı 3.312

·         Arayan saldırgan sayısı 878

 

Tüm illerden ve 25 farklı ülkeden (Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ) ve Kıbrıs’tan arama gelmiştir.

Aylık olarak acil yardım hattımızı kaç kişi aramış verileri her ay web sitemizde yayınlayarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Daha çok mağdura ulaşabilmek için, Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ve Çankaya, Seyhan, Edirne Çiğli Belediyeleri ile imzalanan protokollerle o il ya da ilçe sınırlarında da Acil Yardım Hattımızın tanıtımları bilboardlarla yapılmaktadır.

Acil yardım hattımıza Hürriyet Gazetesi, Doğan Holding, Doğuş Holding, Aygaz AŞ, Aras Kargo, Avon, Farmasi, Penti, Suteks, Accor Oteller Zinciri, destekleyici oldular.

Ayrıca SEB GROUP kurumumuza mutfak eşyası bağışıyla sığınma evinden çıkan kadınlarımıza destek olmuştur.

Firmalardan bazıları toplu ödeme yaparak bazıları aylık destekle sosyal sorumluluklarını yerine getirmekte. Bazıları şiddet mağduru kadına istihdam sağlayarak ayrıca katkı sunmaktadırlar. Bizlerde bu bağışlarla hattımızda çalışan Profesyonel çalışanlara aylık ve özlük haklarını veriyoruz.

Tüm bunlardan ayrı bireysel bağışlarda bulunanlardan oluşan fon ile taciz, istismar, tecavüz mağdurlarına maddi yardım yapılmakta ve sosyal –kültürel açıdan moral isteklendirme, kira, okul, sağlık giderleri desteği yapılmakta.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile yapılan protokolle 80.000 takside üzerinde acil yardım hattının iletişim bilgilerinin bulunduğu stickerlar Hürriyet gazetesinin ayrıca destekleri ile basıldı ve taksilere yapıştırılması adına Taksiciler Federasyonuna teslim edildi.

İlke olarak siyasi tarafsızlık konusunda gerekli özeni göstererek çağdaş ve demokratik bir ortamın kadınların insan haklarından daha fazla yararlanacağı inancı içinde çalışmalarını yürütmektedir.

 

Saygı ve sevgilerimle.

 

Canan GÜLLÜ

TKDF Başkanı