Bu Kentte, Kadınlar Öldürülüyor ve Şiddet Görüyor

18 November 2021

Bu Kentte, Kadınlar Öldürülüyor ve Şiddet Görüyor

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Aile İçi Şiddet Acil Yardım HattTna gelen çağrılardan derlediği şiddet istatistiklerini yayımladı.

En çok şiddet vakasının görüldüğü iller İstanbul, Ankara ve Gaziantep olurken; en yaygın şiddet türünün ise psikolojik şiddet olduğu kaydedildi Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, oluşturduğu Aile İçi şiddet Acil Yardım Hattına gelen aramalardan derlediği şiddet istatistiklerini yayımladı.

15 Ekim 2007 ve 1 Kasım 2021 tarihileri arasında 81 bin 173 çağrının geldiği belirtildi. Ekim ayında ise hatta 467 şiddet bildirimi yapıldı. Federasyonunun istatistiklerinden bazıları şöyle: Acil yardım hattına gelen aramaların Türkiye geneli dağılımında birinci sırada İstanbul, ikinci sırada Ankara, üçüncü sırada ise Gaziantep yer aldı.

Şiddet türlerinin dağılımında ise yüzde 41.72 ile psikolojik şiddet en çok görülen şiddet türü olurken; yüzde 31,90 ile fiziksel, yüzde 15,95, yüzde 5.52 ile cinsel, yüzde 4,91 ile ekonomik şiddet kayıtlara geçti.

Kaynak: Gaziantep Sabah Gazetesi

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail