Fransa'da Kürtaj Anayasal Koruma Altına Alındı

28 November 2022

Fransa'da Kürtaj Anayasal Koruma Altına Alındı

Fransa parlamentosunda 557 üyeli mecliste 337 milletvekili kabul, 32 milletvekili aleyhte oy kullanırken, 18 milletvekili çekimser kaldı. Yasa tasarısıyla "hamileliğin gönüllü şekilde sonlandırılmasının" anayasayla güvence altına alınması hedefleniyor.

The Guardian'daki habere göre Meclis'in bu kararı onaylamasının ardından Fransa, kürtajı anayasal bir hak olarak kutsayan dünyadaki ilk ülke olmaya bir adım daha yaklaştı. Tasarıya destek veren Macron'un Rönesans partisinden Sacha Houlié, "Bu büyük bir adım ama bu sadece ilk adım" dedi. Kararın şimdi, sağda çoğunluğa sahip olan ve geçen ay ilk öneriyi reddeden üst meclis olan Senato tarafından oylanması gerekiyor.

Kararı öneren Boyun Eğmeyen Fransa partisinin meclis başkanı Mathilde Pano ise kürtaj hakkının anayasal olarak korunacağını belirterek "Kadın haklarının sorgulanması için siyasi, ekonomik veya dini bir kriz yeterlidir" dedi.

Kaynak: Kısa Dalga

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail