Kadın Ressamların Eserleri 54. Yılında Sanatseverleri Bekliyor

28 March 2024

Kadın Ressamların Eserleri 54. Yılında Sanatseverleri Bekliyor

Ankara Kadın Ressamlar Derneği'nin 54. yılında Cumhuriyetin 100. yılına ithafen hazırladığı geleneksel sergisi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açıldı. Nur YILDIZ ANKARA (Anayurt) - Ankara Kadın Ressamlar Derneği'nin Cumhuriyetin 100. yılma ithafen hazırladığı "54. Yıl Geleneksel Sergisi" Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açıldı. Türkiye'nin ilk kadın sanatçı derneği olan Ankara Kadın Ressamlar Derneği'nin her yıl "Dünya Kadınlar Günü'nü Kutlama Sergileri" adıyla düzenlediği geleneksel etkinlik, bu yıl Cumhuriyet'in 100. yılına ithaf edildi. Sergi, AKRD üyesi 66 kadın ressamın birbirinden renkli soyut, peyzaj, figür veya kolaj çalışmaları gibi 100'den fazla eserinin Başkentli sanatseverlerle buluşturdu. Açılış konuşmasını yapan Ankara Kadın Ressamlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asuman Tepe, "Derneğimiz Türkiye'nin ilk kadın sanatçı derneği ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Kurucu üyesidir. Ankara Kadın Ressamlar Derneği, Naciye İzbul tarafından kurulduğundan bugüne kadar Atatürk Cumhuriyeti Kadınları çizgisinden ödün vermemiş, bugünden sonra da aynı doğrultuda devam edecektir" diye konuştu.

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail