'Sadece erkeklerin eğitilmesi yetmez!'

14 January 2022

'Sadece erkeklerin eğitilmesi yetmez!'

Soylu'nun açıklamasını kadın hakları savunucuları Milliyet'te değerlendirdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: "Burada sadece erkekleri eğiteceğiz demek doğru değil. Şiddetin ne olduğunu ve şiddet uygulandığında mekanizmaları bilmeyen kadınlar da var. Böyle bir karar, genel ve en tepeden bir uygulama ile alınmalı ve toplumun her kesimine toplumsal cinsiyet eşitliğini vermesi gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi'nde toplumsal cinsiyet eşitliğinin Milli Eğitim müfredatına eklenmesi gerektiği vardı. Önce bunu müfredata ekleyelim. İkincisi tüm medya kurumlarında şiddetin ne olduğunu toplumun her kesimine anlatılmalı."

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu: "Yapılan açıklama yeterli değil. Sadece erkeklerin eğitilmesiyle çözülecek iş değil. Şunun da altını çizmek istiyoruz; ciddi anlamda bir değişim ve dönüşüme gidilecekse, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin tüm topluma öğretilmesi gerekiyor. Toplumda yaşayan her bireyin eşit hakları olduğunu, eşit ve özgür yaşaması gerektiğini tüm topluma öğretmemiz gerekiyor. Öncelikle toplumsal cinsiyet eşitsizliği eğitimleri ilk andan itibaren okullarda verilmeli. Tüm bireylerin eşit olduğunu tüm bireylere öğretilmesi gerektiği bilinmeli. Bunu nedenle İstanbul Sözleşmesi'ne geri dönülmeli."

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim: "Daha dün bir kadının defalarca şikâyeti bulunmasına rağmen öldürüldüğünü öğrendik. Bu kadının öldürülmesi de şunu gösteriyor; 6284 (Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) uygulanmıyor. Bizim önce 6284'ün doğru uygulanıp uygulanmadığını, uygulanmadığı noktasında neler yapıldığını konuşmalıyız, öğrenmeliyiz. 6284'ün etkin uygulanması ve kolluğun bu meselelere daha titiz yaklaşması gerekir. Bu meseleler halledildikten sonra bu eğitimler verilmeli. Çünkü erkeklerin eğitimine gelene kadar, başvuran kadınların etkin korunması sorunu halledilmeli. Bir de sadece erkekleri eğiteceğiz demekle olmuyor, toplumun tamamının dönüşmesi gerekiyor."

Haber: Çiğdem Yılmaz

Kaynak: Milliyet

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail