Safranbolu Kadın Üretici Pazarı Açıldı

23 September 2021

Safranbolu Kadın Üretici Pazarı Açıldı

Karabük’te ilk ve örnek proje olan Safranbolu Kadın Üretici Pazarı’nın açılışı gerçekleşti. Kadın üreticilerin el emeği göz nuru eserlerini sergileyip satabildiği pazarda kadınlar hem sosyalleşme imkanı buluyor hem de ev ekonomine katkıda bulunuyor.

Safranbolu Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile kadın üreticiler Cumartesi günleri evlerinde ürettikleri ürünleri Perşembe pazarında sergileyerek satma imkanı buluyor. Pazarda yöresel ve organik ürünlerin yanı sıra el emeği göz nuru el işleri, kolyeler, örme bebekler gibi çeşitli eserlerde alıcısını bekliyor. Tezgahlarında el işlerine devam eden üretici kadınlar aynı zamanda ürettikleri ürünler ile ilgili vatandaşlara bilgi verip özellikle el işlerine yatkın olan hanımları motive ederek üretime katkı da bulunmasını sağlıyor.

El emeği göz nuru eserlerin sergilendiği “Safranbolu Kadın Üreticileri Pazarı” açılışı kadın üreticilerin coşkusu ile gerçekleşti. Kahvaltı programı ile başlayan açılış programına, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı (TKDF) Canan Güllü, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, İYİ Parti Safranbolu İlçe Başkanı Bilal Aslan, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kadın üretici katıldı.

Tören de konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Kadın Üretici Pazarının proje aşamasından bahsederek kadınlar için çok önemli olduğunu belirtti. Kadınların söz konusu proje sayesinde sosyalleştiğini ve ekonomiye katkı sağladığının altını çizen Elif Köse projenin sürdürülebilir olması halinde diğer mahallelerde de hayata geçeceğinin müjdesini verdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise projenin çok önemli olduğunu vurgulayarak projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Son olarak törende konuşan Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz; kadınların baş tacı olduğunu ifade ederek projenin Safranbolu’ya hayırlı olmasını diledi. Safranbolu Kaymakamlığı ve diğer kurumlar olarak kadınların sosyalleşmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığına değinen Türköz Kadın Üreticileri Pazarı’nın önemli bir proje olduğunu belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından gerçekleşen açılışla birlikte Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse ve TKDF Başkanı Canan Güllü beraberinde heyetle kadın üreticilerin ürünlerini sergiledikleri tezgahları gezerek ürünler hakkında bilgiler aldı.

 

Kaynak: Karabük Derin Haber

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail