2023 YILI KADIN CİNAYETLERİ VERİLERİ RAPORU

05 ژانویه 2024

2023 YILI KADIN CİNAYETLERİ VERİLERİ RAPORU

2023 yılında medyaya yansıyan kadın cinayetleri ile 1 Ocak-31 Aralık 2023 tarih aralığında 438 kadının katledildiği görülüyor.

Bu kesin rakamlar olmamakla beraber katliamın hız kesmeden devam ettiğini ortaya koymaktadır.

Federasyon olarak uzun zamandır işletmekte olduğumuz ev içi şiddet acil yardım hattımıza gelen şiddet sonrası aramalarından da öğrendiğimiz veriler ışığında kadın cinayetlerinde ayrıştırılmış veriyi sizlerle paylaşmak için hazırladığımız infografikler ekte sunulmuştur.

Anayasada kadın erkek eşittir yazılmış olsa da kız çocukları - kadınlar için Eğitime ve istihdama erişmede zorluk hala devam etmekte. Ayrıca Dünya Ekonomik Formu cinsiyet eşitsizliği 2023 raporuna göre 146 ülke arasında 124.sırada olmamız kadın cinayetlerinin artmasında etken olarak devam etmekte.

2023 yılı içinde katledilen 438 kadın cinayetinin 135’i şüpheli ölüm, 303 ‘ü cinayet olarak kayıtlarımıza geçti.

Şüpheli ölüm dediğimizde yüksekten düşme olarak ya da intihar etti diye tanımlanan bazı ölümlerin aslında şiddet geçmişi olması artık inceleniyor. Kolluk tarafından adli tıp raporu ve saha araştırması ile bu şüpheli ölümlerin çoğunda katilin planlayarak işlediği cinayetlerin artık üzeri örtülemiyor.

Şule Çet’in yüksekten düştü tanımlamasının Kadın STK’nın çabalaması sonucunda cinayet olduğunun ortaya çıkması şüpheli ölümlerin üzerindeki perdenin açılmasında etken oldu.

2023 yılında katledilen kadınların medeni durumlarına baktığımızda;

Evli

180

Bekar

102

Boşanmış

27

Dini nikah

12

Medeni hali bilinmeyen

117

kadın cinayeti resmi ortaya çıkıyor.

Aile olmak adına hayatlarını birleştirenlerden birinin mağdur diğerinin katil olması sosyolojik olarak derinlemesine bir incelemeyi gerektiriyor.

Bu cinayetlerin işlendiği mahallerde mağdurun ve failin kimliği üzerinden detay incelemesi yapılmasının önemi çok büyük. Erken yaş evliliği, eğitim durumu, yoksulluk, göç durumu yaş gibi konularda elde edilecek verilerin önleyici politika olarak iyi bir sonucu ortaya çıkaracağına inanıyoruz.

Burada 2021 yılında tek imza ile yürürlükten kaldırılan İstanbul sözleşmesinin aslında önleme, koruma, kovuşturma ve politika olarak dört ayak üzerine kurulu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Peki kim bu katiller?

Kimliği Belirlenemeyen

7

Şüpheli

135

Tanıdığı erkek

29

Bağlantılı erkek

14

Aile içinden

69

Boşanma aşamasında

69

İlişki yaşadığı

115

 

En yakınımızdaki erkeklerden gelen bu şiddet toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Kadını birey görmeyen zihniyetin yarattığı bu sürecin iyileşmesi en küçük yaştan itibaren eğitim ile mümkün. Müfredata doğru şekilde eklenecek eşitlik algısı için doğru bir adım olacaktır.

Kadınlar nasıl öldürüldüler;

Ateşli silahla

196

Kesici alet ile

86

Yüksekten düşme

36

Boğarak

17

Şüpheli

103

 

Kadınların yaşam haklarının güvencesi olmadığı bir ülke olarak görünmemize sebep olan bu rakamlar yargıda ki cezasızlık kararları ile destekleniyor. Mekanizmaların işleyişinden kaynaklanan eksikliğin giderilmesi ve önleyicilik adına bir seferberlik başlatılarak bu konuda en etkin korumanın yapılması gereklidir.

 

 

 

TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU

برای مطالعه کامل کلیک کنید

دیگر اخبار

11 دسامبر 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

جزئیات
17 دسامبر 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

جزئیات
02 نوامبر 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

جزئیات