News

06 October 2022

Tanıklar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na Sahip Çıktı: "Akıl almıyor"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davasının ikinci duruşması bugün İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Duruşmada öldürülen kadınların aileleri tanık olarak dinlendi. Tanıklardan biri “Türkiye’de çocuklara tecavüz edilen dernekler var. Bunları kapatacaklarına halka hizmet veren bir derneğin kapatılmasını aklım almıyor” dedi.

Detail
05 October 2022

2022 EKİM 1.HAFTA KAMUOYU BİLDİRİSİ YAYINLANDI

KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK! Bu üç kelimenin yan yana gelmesinin bir anlamı var. Kadınlar eşit ve özgürce yaşamak istiyor, kadın olarak hak ve özgürlüklerini savundukları zaman, yaşam haklarının yok edilmemesi için mücadele ediyorlar.

Detail
03 October 2022

Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek için Meclise çağrı: "Çocukların beslenmesinden daha acil bir gündem yok."

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin Mayıs ayında başlattığı, Eylül ayında Ekmek ve Gül’ün çağrısıyla pek çok kadın derneğinin, veli derneğinin, sendikaların, mahalle inisiyatiflerinin, çocuk hak örgütünün katılımıyla farklı illere yayılan “Okullarda 1 Öğün Ücretsiz Yemek” kampanyası için Meclis'e çağrı yapıldı: "Çocukların beslenmesinden daha acil bir gündem yok."

Detail
03 October 2022

İran'ın Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu'ndan Çıkarılması İstendi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyon Başkanı Canan Güllü, Mahsa Amini'nin ahlak polisince öldürülmesinin ardında İran'da kadınlara yönelik şiddet nedeniyle İran'ın Birleşmiş Milletler Kadını Statüsü Komisyonu'ndan çıkarılmasını istedi.

Detail
03 October 2022

Türkiye Dünya Feminist Kadın Hareketi İran’daki Kız Kardeşleriyle Dayanışıyor!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, İran’da başlayan kadınların mücadelesini desteklediklerini açıkladı. Güllü, "Türkiye Dünya Feminist Kadın Hareketi İran’daki kız kardeşleriyle dayanışıyor! Mücadele kazandırır. Yaşasın eşitlik ve özgürlük!” dedi.

Detail
01 October 2022

Federation of Women's Associations of Turkey Iran Public Announcement Published!

The Global Feminist Women's Movement Solidarizes with its Sisters in Iran! The resistance sparked by the murder of Mahsa Amini by the Revolutionary Guards in the Islamic Republic of Iran on September 16, 2022, has evolved into a bloody and vengeful dimension, where the political Islamist misogynist government killed dozens of people during protests that spread across the country.

Detail