News

22 September 2022

ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesine Yönelik Sendikal Uygulamalar Eğitimi

Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi'nin İsveç Büyükelçiliği desteğiyle yürüttüğü Eşitiz Beraberiz Programı kapsamında Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası temsilcilerine yönelik “ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesine Yönelik Sendikal Uygulamalar Eğitimi gerçekleştirildi.

Detail
22 September 2022

İstanbul Sözleşmesi'nin Ardından: Kadın Cinayetleri Daha da Arttı

Kadın katliamlarına her gün bir yenisi ekleniyor. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin ardından kadın cinayetlerinin aylık ortalamada 20'nin altına düşmediği görülüyor. TKDF Başkanı Canan Güllü, iktidarın şiddeti önleyici politikalarda yoksun olduğunu belirterek, “Şiddet döngüsüne maruz kalan kadınlar uzaklaşmaya çalıştığında yanında devleti, koruyucu mekanizmaları göremiyor” dedi.

Detail
20 September 2022

2022 EYLÜL 3. HAFTA KAMUOYU BİLDİRİSİ YAYINLANDI

Kadına yönelik, özellikle kadınların yaşam hakkına yönelik şiddet, son zamanlarda adeta sistematik bir hal almıştır. Kadınların yaşam hakkını korumak, devletin asli ve birincil görev ve sorumluluğudur.

Detail
10 September 2022

TKDF Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Ağustos 2022 Veri ve Analiz Raporu Yayınlandı

TKDF Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Ağustos 2022 Veri ve Analiz Raporu Yayınlandı

Detail
07 September 2022

2022 EYLÜL 1.HAFTA KAMUOYU BİLDİRİSİ YAYINLANDI

Kadına yönelik şiddet bir insan hakları sorunudur ve temelde toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Son 10 yılda işlenen her 5 kadın cinayetinden biri boşanma/ayrılık aşamasında, boşanmak ya da ayrılmak isteyen kadına karşı gerçekleştirilmiştir. Bunu kıskançlık, reddedilme, ‘’sözde namus/töre saikiyle işlenen cinayetler izlemektedir. Öldürülen her 5 kadından 1’i öldürülmeden önce şiddet, tehdit veya tacize uğramıştır.

Detail
02 September 2022

Kadın Dernekleri Federasyonu’ndan Gülşen’in Tutuklanmasına Tepki: ‘Boyun eğmedik, eğmeyiz!’

Sanatçı Gülşen, sahnede imam hatiplerle ilgili söylediği sözler gerekçe gösterilerek tutuklandı. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, “Bugün sanatçı Gülşen’in dört ay önce sarf ettiği sözler üzerine tutuklanması ile Türkiye’de adaletin nasıl bir karanlığa itildiğini tekrar gördük” ifadesiyle karara tepki gösterdi.

Detail