News

17 April 2023

HÜDA PAR'ın Vaatlerine Tepki Büyük: Kapatılma Nedeni

HÜDA PAR’ın seçim beyannamesinde şeriat vaat edilmesi tepki çekti. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü “Türkiye’de kadınlar hem kurtuluş mücadelesine hem Cumhuriyetin kuruluşuna imza attılar” dedi.

Detail
14 April 2023

Kadınlar, Adli Yardım Sistemine Erişebiliyor mu?

Türkiye’deki iyileştirme çabalarına rağmen, özellikle kadınların ve güç koşullardaki veya özel ihtiyaçları olan kişi veya grupların adli yardıma erişiminde ciddi sorunlar mevcuttur. Bu nedenle yargılama öncesi hukuksal danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini de kapsayan kanun yolu masrafları sigortasının sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi sorunu kökten çözecek diye düşünüyorum.

Detail
14 April 2023

Canan Güllü: “Deprem, toplumsal cinsiyet eşitsizliği alanında da deprem yarattı”

Gazeteciler Cemiyeti’nde, 9. Köy Haber Merkezi Projesi kapsamında düzenlenen etkinliklerin bu haftaki konuğu, “Deprem ve Kadın” konulu söyleşiyle Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü oldu. Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde gerçekleşen söyleşide 11 ilde gerçekleşen deprem felaketinde kadınların yaşadıkları zorlukları anlatan Güllü, 2 aylık süreçte yaşananları ve yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Detail
14 April 2023

Vekil Seçimlerinde Kadın Görünürlüğü: Eşitlikten Yana Bir Liste Oluşturulmadı

Siyasi partiler milletvekili listelerini YSK’ye sundu. Kadın aday sayısının azlığına tepki gösteren kadın örgütü temsilcileri, partilerin eşitlikten yana bir liste oluşturamadığını söyledi.

Detail
14 April 2023

Kadına Yönelik Şiddete ‘gizli sekmeli’ Uygulama

UNFPA Türkiye tarafından, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak ve şiddet yaşanması durumunda yardımcı olacak yeni bir uygulama geliştirildi. Uygulama, ilk bakışta düz bir "Regl Takvimi" olarak görünse de, gizli ikinci ekranı sayesinde konum takibi, acil durum mesajı gönderme, acil yardım hatlarını arayabilme gibi fonksiyonlara sahip olacak.

Detail
14 April 2023

Türkiye'yi Daha "kadınsız" Bir Meclis mi Bekliyor?

Milletvekili aday listeleri tartışılmaya devam edilirken, kadın adaylara listelerde eşit yer verilmemesi eleştiriliyor. 14 Mayıs sonrası daha "kadınsız" bir Meclis oluşabileceği düşünülüyor.

Detail