Canan Güllü: İktidar Taliban Yoldaşlığına Oynuyor

17 مارس 2023

Canan Güllü: İktidar Taliban Yoldaşlığına Oynuyor

CHP Kadın Kolları Başkanı Nazlıaka ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Güllü, Yeniden Refah Partisi’nin 6284 No’lu yasa ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi: “Gücümüz karşısında duramazsınız.”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “İktidar Taliban yoldaşlığına oynuyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da “AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamaları doğrudur. Aksi bir tutum gerçekleşecek olursa da kırmızı çizgimiz olan 6284’e dokunmalarına asla izin vermeyiz” diye konuştu.

Tepkiler, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, katıldığı bir televizyon programında Cumhur İttifakı'na katılım için sundukları  “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması” ile ilgili madde tekliflerinin kabul edilmesi yönündeki açıklamasına. 

Aynı gün AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, "Bu konuları hiç konuşmadık" derken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da "6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez" dedi.

“Türkiye’yi kadınlar yönetecek”

bianet’e konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, şunlara değindi:

“6284 No’lu yasa bu ülkenin kadınlarının yaşam hakkının garantisi. Bu süreçte babadan miras partinin sahibi vatandaş İstanbul Sözleşmesi’nden bu yana söylediği şeyleri söylüyor. İlla kadınları tehlikeye atacak öneriler sunuyor.

“Hüda Par’ın direkt olarak zarar verdiğini bizzat bilen biriyim. Kadınlara verdiği zararın tanığım.  

“Hüda Par Konca Kuriş’le domuz bağı ile öldürdüğünü bu memleket biliyordu. BU memleket tekrar bunların yaşanmasına izin vermeyecek.

“Ayrıca bu açıklamaların bir yönü de kadının bu kirli siyasetin içine çekilmesi. Kumar masası gibi o masa bu siyasetin içine kadını çekerek bir siyaset üretmek istiyorlar.

“Üstelik bunu yapan AKP.  Hatırlayalım, AKP iktidara geldiğinde 2002’de vizyonu misyonu çağdaşlık demokrasi diye öne çıkmıştı. Bugün geldiği noktada ise Taliban’a yoldaşlık yapmak istiyor.

“Hüda Par ve Hizbullah’la kol kola girmek istiyor. Bu yönüyle Taliban’a mesaj veriyor. Bu kalkışma kadınları sahaya çekmedir kadınların bu cümleler karşısında da mücadele edeceğini biliyorlar. Şu dönemde bu sokağa çıkmak demokratik seçimin gölgelenmesine neden olur.

“Bu gidişin sonu hayır değil o kendi küçük hesaplarıyla bir takım hedefler yapıyor. İnsan hayatına değer vermeyen enkaz altında kalanları kurtarmayan insanları yapabildiği halde idare göstermeyen bir o sahayı gezenlerden biri olarak bunları söylüyorum. Bu ülkenin kadınları, LGBTİ+’ları çok mücadele verdi, Cumhuriyetin ikinci yüz yılı bizim olacak kadınlar Türkiye’yi yönetecek.”

Nazlıaka: Gücümüz karşısında duramazsınız

6284 üzerinden yürütülen tartışmalara ilişkin yazılı basın açıklaması yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, bianet’e konuştu.

Nazlıaka, AKP Hükümeti’nin Yeniden Refah Partisi’nin tepki çeken açıklamaları sonrasında geri adım attığı kanaatinde olduklarını belirterek,  şunları söyledi:

“AKP 21 yıllık tarihinde ilk defa doğru bir adım atıyor olabilir. Kadınları karşınıza almayın! Örgütlü gücümüz karşısında duramazsınız. 

“Buradan bir kez daha uyarıyoruz: 61 gün sonra iktidara geldiğimizde baskıcı politikalarınızı sonlandıracağız. Sayılı gününüz kaldı. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey ‘yasaları uygulamak’! Yasalara dokunmayın, uygulayın!

“Meclis’i görmezden gelerek, Anayasamızı ayaklar altına alarak İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesih etti. Hukuksuz uygulamaları Danıştay tarafından onaylandı. O süreçte bu hukuksuzluğa boyun eğmedik. Sonuna kadar hakkımızı aradık. O dönemde 6284’ün varlığını gerekçe gösterenler, şimdi de 6284’ü kaldırmaya göz dikmesin!

“Umuyoruz ki, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamaları doğrudur. Aksi bir tutum gerçekleşecek olursa da kırmızıçizgimiz olan 6284’e dokunmalarına asla izin vermeyiz.”

Kaynak: Bianet

برای مطالعه کامل کلیک کنید

دیگر اخبار

11 دسامبر 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

جزئیات
17 دسامبر 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

جزئیات
02 نوامبر 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

جزئیات