CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA KAMUOYUNA SAYGIYLA

29 October 2023

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA KAMUOYUNA SAYGIYLA

Türkiye Cumhuriyeti, tarihin çok çetin tecrübelerinin sonucu olarak ortaya çıkan, zorlu bir mücadelenin ürünüdür. Bu yıl, 100. Yıldönümünü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcında milletimizin “Kayıtsız Şartsız, Bağımsız Yeni Bir Türk Devleti” kurmak üzere “Ya İstiklâl, Ya Ölüm” ilkesi ile başlattığı, kan, gözyaşı, emek ve sınırsız fedakarlıklarla dolu bir mücadele vardır.

Cumhuriyetimizin temelini oluşturan Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşında Türk Milleti imkansızı başarmıştır.

Atatürk’ün önderliğindeki ölüm kalım savaşından sonra kurulan Cumhuriyetimiz bağımsızlığı, ulusal birlik ve bütünlüğü, çağdaşlığı, laikliği, akıl ve bilimi, özgürlükleri, fırsat eşitliğini, liyakati, kadın haklarını, meclisin ve hukukun üstünlüğünü, barışı ve demokrasiyi ilke edinmiştir.

Cumhuriyet, çelişkiler yerine dengeleşmeyi, uzlaşmazlıklar yerine barışı, ayrılık ve farklılıklar yerine birliği, parçalanmak yerine bütünleşmeyi hedef almış ve halkına ve tüm dünyaya her şeyden önce iç ve dış barışı önermiştir.

Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; başardığı devrimler ve sağladığı haklarla Türk kadınının yolunu aydınlattı, hedefine koyduğu ilkelerle ona güç kaynağı oldu, laikliğin, hukukun üstünlüğünün, demokrasinin, uygarlığın ve çağdaşlık yönünde ilerlemenin vazgeçilmez bir zorunluluk olduğunu öğretti.

Kuruluşundan bugüne gelinen süreçte Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına girerken kazanımlarımızın yanında, başaramadıklarımız, hatta ve ne yazık ki kaybettiklerimiz de var.  Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlarken pek çok alanda kendini gösteren eşitsizliklerle mücadele etmek için titizlikle çalışmaya devam etmek zorundayız. Bugüne kadar olduğu gibi, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında da kadınların ve kız çocuklarının hayatın her alanında eşit ve layık olduğu şekilde var olması için inançla, ısrarla ve kararlılıkla çalışmaya devam edecek, yaratılmaya çalışılan karanlıklardan   aydınlığa erecek ve “suyun taşı deldiğinin” kanıtını oluşturacağız.

Cumhuriyet kuşakları olarak bizler Cumhuriyet’imizin kurucusu Atatürk’ün devrimlerine, atılımlarına, eserlerine   sonuna kadar sahip çıkacak, onun izinde ve rehberliğinde ilerleyecek, omuzlarımıza bırakılan emaneti koruyacak ve Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağız.

 

 

 

 

Meral GÜLER

TÜKD, GMYK ve Tüm Şubeler Adına

Genel Başkan

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail