Fransa, kadın cinayeti sayısının en yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden biri olmaya devam ediyor

07 Ocak 2022

Fransa, kadın cinayeti sayısının en yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden biri olmaya devam ediyor

2019 yılında 146 kadının sevgilisi veya eşi tarafından öldürüldüğü, bir önceki yıla göre yüzde 21 artış olduğu bildirildi. Fransa genelindeki protestoların ardından hükümet, Eylül 2020'de saldırganlar yakınlardayken kurbanları uyarmak için elektronik bilezik kullanımını uygulamaya getirdi. O yıl cinayetlerde bir düşüş yaşandı: İçişleri bakanlığının aile içi şiddet rakamlarına göre, 102 kadın ve 23 erkek öldürüldü.

Geçtiğimiz Mayıs ayında kocası tarafından öldürülen Chahinez Daoud'un korkunç davasında "idari başarısızlıkla" suçlanan altı Fransız polis memuru 4 Ocak'taki disiplin duruşmalarına çıkacak. Daoud, 2021 yılında Fransa'da  öldürülen 113 kadından 39'uncusuydu ve bu sayı, yüksek profilli kampanyalara ve hükümetin şiddetle mücadeleye yönelik önlemlerine rağmen tırmanmaya devam ediyor.

Kaynak: France 24

Tamamını okumak için tıklayınız

Diğer Bizden Haberler

11 Aralık 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detay
17 Aralık 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detay
02 Kasım 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detay