İBB’den Depremzede Kadınlar için “Mor Otobüs”

10 مارس 2023

İBB’den Depremzede Kadınlar için “Mor Otobüs”

Kadınlarla dayanışma sembolü olan İETT’nin hazırladığı Mor Otobüs de 8 Mart’ta Hatay’a giderek depremden etkilenen kadınlarımıza bir nebze moral oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde deprem bölgesindeki kadınları unutmayarak büyük bir dayanışma gösterdiler.

Samandağ ve Hatay merkezde kurulan İBB Kadın çadırlarında kadınlara yönelik psikolojik ve sosyal destek, sağlık ve anne bebek danışmanlığı gibi konularda hizmet sunulurken, kadınların ihtiyaçları için kırsal alanlara da gidecek olan Mor Otobüs ile şampuan, hijyenik ped, diş fırçası gibi en temel ihtiyaçların bulunduğu on binlerce hijyen paketinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Kadınlara Moral

Kadınlarla dayanışma sembolü olan İETT tarafından hazırlanan Mor Otobüs de 8 Mart’ta Hatay’a giderek depremden etkilenen kadınlarımıza bir nebze moral oldu.

İhtiyaca yönelik olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve içinde diş macunu, diş fırçası, şampuan, ped, sıvı sabun, traş köpüğü, traş bıçağı, tırnak makası, tarak, saç fırçası, kâğıt mendil ve tekli sabundan oluşan hijyen çantalar, Mor Otobüs ile İBB Meclis Üyeleri ve İBB’de görevli kadın yönetici, görevli personeller tarafından dağıtıldı.

Mor Otobüs’ün dışında toplamda 8 araç ile Hatay’ın 5 farklı ilçesi olan; Erzin, Hassa, Arsuz, Altınözü ve İskenderun’un köylerine hijyen paketi dağıtımına devam ediyor. Ayrıca Mor Otobüs, gezici şekilde bölgedeki kırsal alanlara da gidecek ve kadınların ihtiyaçlarına yönelik kullanılacak.

Kadın Merkezleri

Samandağ ve Hatay merkezde kurulan İBB Kadın çadırları ile kadınlara yönelik psikolojik destek, sosyal destek, sağlık danışmanlığı, anne bebek danışmanlığı, hukuki danışmanlık, atölye çalışmaları gibi hizmetler sunuluyor. Ayrıca Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile imzalanan mutabakat metni ile Mor Yerleşkeler kuruldu.

Şiddetten arınmış güvenli alanlar olan Mor noktalarda; her yaş grubuna yönelik psikososyal destek sağlanıyor. Kadın sağlığı konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik eğitimler veriliyor.

“Umut olmaya geldik”

Mor Otobüs ile İBB Kadın çadırlarına giden İBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Enif Yavuz Dipşar, şöyle dedi:

“Gördük ki deprem bölgesindeki kadınlar ciddi anlamda zorluk çekiyor. Hijyen ihtiyaçları çok fazla, dile getirmekte zorlanıyorlar, utanıyorlar.

"O yüzden biz buraya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığındaki kadın meslek elemanlarımızla beraber geldik. Bir kadın dayanışması örneğini göstermek ve bunu Hatay’da yaygınlaştırmak istiyoruz."

Kaynak: Bianet

برای مطالعه کامل کلیک کنید

دیگر اخبار

11 دسامبر 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

جزئیات
17 دسامبر 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

جزئیات
02 نوامبر 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

جزئیات