‘Mor Yerleşke’ Konteynerleri için Çalışmalar Sürüyor

21 February 2023

‘Mor Yerleşke’ Konteynerleri için Çalışmalar Sürüyor

İzmit Belediyesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) iş birliğinde kurulacak ‘Mor Yerleşke’ konteynerleri için görüşmelere devam ediyor. İlk olarak Adıyaman’da kurulacak olan çadırkent için çalışmaları canlı yayında kamuoyu ile paylaşan Hürriyet, “Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun buraya getireceği ve ‘Mor Yerleşke’ adını verdikleri konteynerimiz gelecek. Bu konteynerin içerisinde, çocuklarımız için terapi ve oyun alanlarının dışında kadınlarımızın da faydalanabileceği birçok alan olacak. Bu konteynerlerde jinekolojik müdahale dahil birçok alanda hizmet vereceğimiz alanlar yaratmış olacağız” dedi. 

PROF. DR. TAMER AKER VE EKİBİ DE ÇALIŞMADA YER ALACAK

Adıyaman’ın ardından Kahramanmaraş’ta da çadırkentin kurulacağı bilgisini veren Hürriyet’in açıklamalarının ardından ‘Mor Yerleşke’ konteynerleri için çalışmalar hız kazandı. TKDF Başkanı Canan Güllü’nün öncülüğünde hayata geçirilecek projede, travma ve afet ruh sağlığı çalışmaları konusunda ulusal ve uluslararası pek çok uygulamalı çalışmayı koordine eden Bilgi Üniversitesi Travma Çalışmaları-Travma ve Afet Ruh Sağlığı Çalışmaları Derneği’nden (TARDE) Prof. Dr. Tamer Aker ve ekibi de yer alacak.

DEPREMZEDELER İÇİN DAYANIŞMA GÜÇLENDİRİLİYOR

İzmit Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından depremzedeler için dayanışmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Hatay’ın Defne ilçesinde aşevi kuran Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, her gün 10 bin kişiye sıcak yemek servis ediyor. Kocaeli Berber ve Kuaförler Odası iş birliğiyle kurulan stantlarda da depremzedelere saç bakım hizmeti veriliyor. Afet bölgesindeki üreticilere ise yem desteği sağlanıyor. 

Depremlerin ardından İzmit Belediyesi tarafından Hatay’ın Defne ilçesinde depremzedeler için kurulan aşevinde, hizmete başlanan 10 günlük süreçte 100 bin kişilik yemek dağıtıldı. Kocaeli Kuaförler Odası ve Berberler Odası üyelerinden oluşan bir ekip de Hatay’ın Defne ilçesine giderek bölge halkının saç bakımını yaptı. İzmit Belediyesi, kendi arazilerinde ürettiği silajları ise depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a gönderdi. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi olarak kullanılan toplam 135 paket mısır ve şeker silajını üç TIR’a yükleyerek depremzedelere ulaştırıldı. 

BAŞKAN HÜRRİYET’TEN DAYANIŞMAYA DEVAM ETME ÇAĞRISI 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yurttaşlara, depremzedeler için dayanışmaya devam etme çağrısında bulundu. Başkan Hürriyet, sosyal medya hesaplarından, bölgedeki eksikliklere ve yapılması gerekenlere ilişkin şu açıklamayı yaptı: 

“Deprem bölgelerinde, hayatta kalan vatandaşımızın hayatta kalma mücadelesi devam ediyor. Gerçekten şartlar çok ağır. Hiç televizyonların gösterdiği gibi değil. Bölgede en çok ihtiyaç, gıda malzemeleri. Gıda desteklerinin kesinlikle devam etmesi gerekiyor. Tüm duyarlı ve imkanı olan vatandaşlarımızın dikkatine sunuyoruz.”

Kaynak: Pencere TV

Click to read more

Other News

11 December 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detail
17 December 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detail
02 November 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detail