TÜRKİYE, ENES KARA'NIN YÜREK DAĞLAYAN DRAMINI KONUŞTU

14 Ocak 2022

TÜRKİYE, ENES KARA'NIN YÜREK DAĞLAYAN DRAMINI KONUŞTU

Başta siyasiler olmak üzere her kesimden tepki yağdı:

MEMLEKET PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUHARREM İNCE: "Yaşamının baharında hekim olmayı bekleyen Enes Kara, cemaat yurdunda 'yaşama sevincimi kaybettim' diyerek aramızdan ayrıldı. Evladımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Devletin görevini cemaatlere terk eden, evlatlarımızın yaşama sevincini çalan bu düzeni değiştireceğiz."

AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: "Gencecik bir insanın ölümü üzerinden kindar bir dille kavga, ideolojik hesaplaşma ve ayrışma üretenlerin yaptığı şey asla kabul edilemez ve ahlaki değildir. Her ölüm insanı kendi ruhuyla yüzleştirmelidir. Bu büyük imtihandır. Hayatını kaybedenin acısı bizi buna götürmelidir. Ölüm üzerinden bile ayrışma üretenler, ideolojik egolarının kavgasını bir kenara bırakmalıdır..."

DEVA PARTİSİ LİDERİ ALİ BABACAN: "Bu ülkenin gençleri kendi akılları ve inançları doğrultusunda hareket edebilene dek, onların fikri ve ekonomik bağımsızlıklarını sağlayana dek hiçbirimiz özgür olamayacağız."

DEMOKRAT PARTİ LİDERİ GÜLTEKİN UYSAL: "Çocuklarımızın umutlarını çaldıkları yetmedi hayatlarını da çalıyorlar."

CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ YILDIRIM KAYA: "Enes'in katili kim? Cemaat yurdundaki baskılara dayanamayıp intihar etti. Anneler, babalar çocuklarınızı cemaatlerin, tarikatların eline bırakmayın!"

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ALİ MAHİR BAŞARIR: "Siz, bu memleketin pırıl pırıl gençlerinin ahını aldınız, geleceğini çaldınız!"

DEMOKRAT PARTİ ORDU MİLLETVEKİLİ CEMAL ENGİNYURT: "Umut olmanız gereken gençler intihar ediyorsa, suçlu aramaya gerek yok. Suçlu, umutları çalan sizlersiniz."

TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU: "Enes Kara yaşatılan dayatmalarla tek çıkış yolu olarak nefessizliği buldu. Baskıcı, zorlayıcı ve tüketici bir süreç onu bu yola sürükledi. Yaşamından vazgeçecek kadar bunaltan sorumlular, ona kalacağı yurt seçeneği tercihini siyasal amaçlarla sunmayan iktidar rahat mısınız?"

İLAHİYATÇI YAZAR CEMİL KILIÇ: "Tarikat yurtlarında ve çoğu Kuran kursunda öğrenciler inanılmaz bir psikolojik baskı altında. Benlik ve kişilikleri eziliyor. Zihinsel köleleştirmeyle iradeleri ve özgür düşünce yetüeri adeta imha edüiyor. Bu bir soykırımdır. Susma, haykır. Allah rızası için karşı çık..."

MHP ESKİ MİLLETVEKİLİ SİNAN OĞAN: "Bütün yurtlar devlet eliyle açılmalı, işletilmeli, üniversiteyi kazanan her genç için yurt ücretsiz olmalıdır. Başka yolu yok!"

Kaynak: Sözcü

DİĞER BİZDEN HABERLER

11 Aralık 2020

Pakistan mahkemesi, bekaret testinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi

Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da Yüksek Mahkeme cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bekaret testlerinin 'yasadışı ve Anayasa'ya aykırı' olduğuna karar verdi.

Detay
17 Aralık 2020

Halkın susması isteniyor

AKP’nin torba yasaya koyduğu teklifin geri çekilmesini isteyen avukat Sedat Durna, anayasal haklara dikkat çekti. Canan Güllü ihbarla derneklere kayyım atanabileceğini belirtti. Hilal Esmer, Yoksulluk, şiddet konuşulmasın isteniyor dedi.

Detay
02 Kasım 2012

Kadınlardan STÖ tasarısına tepki: İstediklerini yapamayacaklar

Dernek ve vakıflara kayyım atamasını kolaylaştıran kanun teklifini “örgütlenme ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak değerlendiren kadınlar, “Bu yasayla yapmak istediklerini yapamayacaklar çünkü kadınlar artık susmuyorlar, susmayacaklar” dedi.

Detay