KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ BASIN AÇIKLAMASI

12.12.2020

KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ BASIN AÇIKLAMASI

KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
Basın Açıklaması
Ulu önder Atatürk'ün liderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kadın-erkek eşitliği temelinde ulusal egemenlik üzerine inşa edilmiştir.

Ulusal egemenliğimizin kalıcı olması için laik bir anlayışla hazırlanmış ve ülkede hukuk birliğini sağlayan Medeni Kanunumuz bundan tam 96 yıl önce 4 Ekim 1926 yılında TBMM'nde kabul edilmiştir.

Medeni Kanun; kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku ve eşya hukuku kurallarıyla, doğumdan ölüme kadar özel yaşam ilişkilerinin düzenlendiği temel kanundur.

4 Ekim 1926'da Medeni Kanunun yürürlüğe girmesiyle kadınlar, evlenme, boşanma, mal varlığı, miras gibi özel yaşamlarına ilişkin haklar açısından eşit konuma gelmişler; tek eşlilik, resmi nikah, kadın ve erkeğe eşit miras hakkı gibi düzenlemeler ile getirilen temel yenilikler kadınların güvencesi olduğu kadar toplumsal düzenin de güvencesi olmuştur.


En önemli kanunlarımızdan olan Medeni Kanun ile KADINLARIN ELDE ETTİĞİ HAKLARIN halihazırdaki yoğun ve sistematik saldırılar ve yapılan sosyal mühendisliklerle zedelenmesi çabalarına karşı çıkacak olan yine BAŞTA KADINLAR OLMAK ÜZERE TÜRK MİLLETİNİN BÜTÜN EVLATLARIDIR.


KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ OLARAK MEDENİ KANUNUN KABUL EDİLİŞİNİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR HERKESİ MEDENİ KANUNUMUZA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ!


Kadın Haklarını Koruma Derneği
Genel Başkanı
Av.Hilal GÜLTEPE ÖZTÜRK