أخبار

28 شهر نوفمبر 2022

Fransa'da Kürtaj Anayasal Koruma Altına Alındı

Fransa‘da sol Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi milletvekillerinin Meclise sunduğu kürtaj hakkının anayasaya eklenmesini içeren yasa tasarısı, dün yapılan oylamada kabul edildi.

التفاصيل
24 شهر نوفمبر 2022

2021 - 2022 Kadın Cinayetleri Veri Analizi ve Karşılaştırması

Bu 25 Kasım'da Federasyon olarak kim nerede kim tarafından hangi silahla hangi ilde öldürülmüştür onu araştıralım istedik. 2021-2022 yıllarında. araştırmamızın temel dayanağı gazetelere, internet medyasına düşen haberler teşkil etmektedir.

التفاصيل
23 شهر نوفمبر 2022

2022 KASIM 3. HAFTA KAMUOYU BİLDİRİSİ YAYINLANDI

Cinsiyet eşitliğini sağlamakla yükümlü kamu kurumlarının halen bakış açısı, strateji ve eylem planlarının, eşitlik hedefi normuna çok uzak oldukları görülmektedir. Esasen bu durum yasaların uygulanmasını da güçleştiren temel bir sorun olarak belirmektedir. Bu anlamda Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl yayınladığı, kadın ve erkek nüfusu arasındaki cinsiyet eşitsizliğini mercek altına alan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'ne göre ,Türkiye’nin 156 ülke arasında 133. sırada olması vahim bir sonuçtur.

التفاصيل
22 شهر نوفمبر 2022

"2024 Yerel Seçimlerinde Kadın Katılımını Artırmak İçin Çalışmalar Başlatılacak"

"Çalıştay kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliliğinin her alanda sağlanmasına ilişkin bir yol haritası çıkarılmıştır."

التفاصيل
21 شهر نوفمبر 2022

Kadın Örgütlerinden İktidara 'Kadın Cinayetleri' Tepkisi: Kan Sadece Katilin Elinde Değil

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de 280 kadın, erkekler tarafından katledildi. Şu ana kadar olan verilere göre, bu yılın sonunda ise sayının 300'ü aşma ihtimali kuvvetli. Kadın örgütleri, cinayetlerin önünün neden alınamadığını anlatarak, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek başta olmak üzere, iktidarın durumda sahip olduğu paydan bahsetti. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, "Sadece katilin elinde kan yok. Sözleşmeyi yürürlükten çekerek bu cinayetlere ortak olan bir iktidar var" dedi.

التفاصيل
21 شهر نوفمبر 2022

Canan Güllü: Ekim Ayında 39 Kadın Öldürüldü Bu Ülkede. Peki Biz Ne Yapıyoruz? İstanbul Sözleşmesi'nden İmza Çekiyoruz

Antalya’da düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Acil Yardım Hattı Çalıştayı’nda konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, "Ekim ayında 39 kadın öldürüldü bu ülkede… Peki biz ne yapıyoruz? İşlemeyen bu mekanizmalar yetmezmiş gibi İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekiyoruz."

التفاصيل