Faaliyetler

Tüm faaliyetler

Bizden Haberler

Tüm haberler

Sıkça Sorulan Sorular

2003 yılında Hürriyet gazetesi tarafından “Aile İçi Şiddete Son” Kampanyası çerçevesinde kurulan hat, 2014 yılından günümüze Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından işletilmektedir. Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı, Türkiye’de kadına karşı şiddetle mücadeleyi önleme ve müdahaleye yönelik olarak çalışan ilk ve tek acil yardım hattıdır. Hattı arayarak destek talebinde bulunan kadınlar istek, talep ve ihtiyaçları doğrultusunda şiddet konusunda uzman psikolog, sosyal çalışmacı ve hukukçular tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirilir. Konunun takibi yapılarak kadınların şiddet gördükleri ortama geri dönmemeleri ve daha fazla zarar görmelerinin engellenmesine yönelik önlemlerin alınmasına yönelik destekler verilir.

Acil yardım hattımızın 0212 656 96 96 -0 549 656 96 96 numaralı telefonunu arayan kişilere telefonun ucunda sosyal hizmetler ya da Psikolog cevap vermekte. İçinde bulundukları duruma göre tavır sergileyen arkadaşlarımız eğer vaka acil durum ise ikamet durumuna göre karakol ya da jandarma aranıp güvenlik kuvvetlerinin mağdura en erken şekilde ulaşmasını sağlıyor. Daha sonra duruma göre yapılması gereken işlemler bizim tarafımızdan kontrol sağlanarak takip ediliyor. Vaka hane dışından biri tarafından bildiriliyorsa yönlendirme olay anı ise kolluk gönderiliyor anlık değil ise olay anında aramaları adına iletişim sağlanıyor. Bireysel olarak arayan ve içinde bulunduğu durumu sorgularken haklarını öğrenmek adına arayanlara da bilgilendirme yapılmakta. İstismar vakalarında ASPB dışında özel Psikolog ve Psikiyatrist arkadaşlarımızla iyileştirme ayağını oluşturuyoruz.

Dijital şiddet, bireyi taciz etmek, küçük düşürmek, rahatsız etmek, korkutmak için sosyal ağlar ve internetin kullanılmasıdır. Dijital şiddet, bireye istenmeyen müstehcen fotoğraf ve/veya videolar göndermek, bireyin müstehcen fotoğraf ve/veya video göndermesi için baskı yapmak, sosyal medya parolalarını devamlı olarak istemek ve/veya çalmak, cep telefonunu kontrol etmek, kendi sosyal ağlarında bireyi aşağılayıcı içerikler paylaşmak şeklinde olabilir.

Eylül 2023

Image

Hattı Arayan Sayısı

91.209

Image

Ev Içi Şiddetle Ilgili Başvuran Kişi Sayısı

45.868

Image

Acil Vaka Sayısı

3.688

Image

Mağdurların Yaş Ortalaması

8-83

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Videoları