اخبار

16 نوامبر 2021

"Hepimiz Başak Cengiz Olabiliriz"

Başak Cengiz cinayetinin ardından kadın örgütlerinden İstanbul Sözleşmesi hatırlatması: İmzayı çekenler bu cinayetlerin sorumlusudur

جزئیات
16 نوامبر 2021

Bitsin Bu Çile

Kendisine şiddet uygulayıp fuhuşa sürüklediği iddiasıyla eşi Hasan Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’a yerel mahkemenin verdiği 15 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Bu kararın ardından, Eylül 2016’da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Doğan, bir kez daha hapse girecek.

جزئیات
16 نوامبر 2021

Tacize Müdahale Eder Misiniz?

Haydarcan Kılıçdoğan, kız çocuklarını korurken iki tacizci tarafından öldürüldü. Ülkeyi yasa boğan olay sonrası vatandaşlara “Sizin tepkiniz ne olurdu? ‘diye sorduk... Çoğunluk tacize kayıtsız kalmayacağını belirtirken, uzmanlar Kadir Şeker örneğini hatırlatarak saldırgana müdahale edenlere ceza verilmemesi gerektiğini vurguladı...

جزئیات
04 نوامبر 2021

15 Yıl Hapis Cezası Onanan Çilem Doğan: 8 Yaşındaki Bir Kız Çocuğunu Mahkum Ettiler

Yaşamak için evli olduğu Hasan Karabulut’u öldürmek zorunda kalan ve 15 yıl hapse çarptırılan Çilem Doğan'ın cezası onandı.

جزئیات
04 نوامبر 2021

İstanbul Sözleşmesi Feshedildiğinden Beri 200 Kadın Öldürüldü

Türkiye’de Kadına Şiddetin Önlenmesine İlişkin Savunuculuk, Politika Üretimi ve İyi Örnekler Çalıştayı'ndan “İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeme” kararı çıktı. Çalıştayın sonuç bildirisinde "Türkiye’nin Sözleşmeden çekilmeye yönelik hukuka aykırı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın açıklamasından bu yana 200 kadın öldürüldü. Bu vahim tablo bile İstanbul Sözleşmesi’nin önemini ve uygulanmasının gerekliliğini bir kez daha göstermektedir." denildi.

جزئیات
04 نوامبر 2021

Kadın Dernekleri: Ne Kadir Şeker, ne Haydar Can Kılıçdoğan son olacak...

Ankara’da 2 kız çocuğunu tacizinden korumak isterken öldürülen Haydar Can Kılıçdoğan, zor durumdakilere nasıl yardım edeceğiz sorusunu yine gündeme getirdi. Kadın Dernekleri adına ulaştığımız Canan Güllü “korkmak yok bilinçlenmek gerek” dedi.

جزئیات